Wspaniała rodzina wisznuitów

Rodzina wisznuitów jest wspaniała. Naszym obowiązkiem jest chronić ją przez całe życie, nie zważając na problemy, których źródłem bywają inni wielbiciele. Powinniśmy robić swoje pomimo tego, że niektórzy z nich nas zawodzą. Miłość, zaufanie i duchowy związek z guru są naszym życiem i duszą. To nas inspiruje do bycia moralnymi ludźmi i podążania ścieżką dharmy (dharma, prawo, religia, obowiązek). To czyni nas szczęśliwymi i ​​silnymi.

Dzięki temu szczęściu możemy pomagać innym, bez niego nie byłoby to możliwe. Świadomość Kryszny naprawdę pomaga. Przyjmujemy inicjację i znajdujemy nie tylko szczęście, ale i schronienie w miłości, która do nas przychodzi. Święte imię nas chroni, obdarzając łaską w postaci uczuć do Kryszny i mistrza duchowego. Jeśli dobrze praktykujemy, to dokonujemy wspaniałych rzeczy. Musimy po prostu zrobić wysiłek, a Kryszna już zadba o resztę.

Wiem, że bez łaski wisznuitów i świętego imienia moje życie byłoby bezużyteczne. Sądzę, że również wasze życie pozbawione świętego imienia i towarzystwa wielbicieli byłoby bezużyteczne. Co więc należy zrobić, jeżeli ma się jakiś problem? Uczeń obiecuje, że jeśli będzie miał problem, to przyjdzie z nim do guru i przed podjęciem ostatecznej decyzji wysłucha jego wskazówek. Nie możecie pozwolić na to, by umysł doprowadzał was do szaleństwa. Jak guru ma pomóc, skoro o nic go nie pytacie? Mistrz duchowy cierpi, kiedy jego uczniowie nie dzielą się z nim swoimi problemami. Jeśli borykają się z nimi, a on dowiaduje się o tym ostatni, nie jest wobec niego w porządku.

Życie duchowe to odpowiedzialność, a odpowiedzialność wiąże się z przestrzeganiem różnych zasad. Błagam was, zanim kupicie coś do jedzenia, przeczytajcie listę składników. Wiele artykułów spożywczych ma w sobie śmieci. Jeśli na liście składników są numery, to często oznaczają one produkty pochodzenia zwierzęcego. Powinniście udostępnić listę tych produktów wszystkim zainteresowanym, by każdy wiedział, na co zwracać uwagę podczas zakupów. Kompozycje smakowo-zapachowe i chemiczne dodatki do żywności są niezdrowe i powodują raka. Wielbiciele wolą stosować naturalne składniki i produkować własną żywność. Zrobienie pysznych słodyczy i przechowywanie ich w jakimś pudełku to przecież żaden problem. Jeśli dzieciom lub mężowi przyjdzie ochota na przekąskę, dostaną coś dobrego i ofiarowanego. Przynajmniej czytajcie listy składników i bądźcie ścisłymi wegetarianami.

Proszę, intonujcie święte imię Kryszny całym sercem. Nie ograniczajcie intonowania do mechanicznego powtarzania mantry. Codzienne intonowanie to konieczność. Dzięki niemu możemy głosić chwały Pana i odczuwać wdzięczność. Niech intonowanie będzie ofiarą i modlitwą od serca. Śrila Prabhupada pouczał nas, żebyśmy przestrzegali tych zaleceń i wykonywali dużo służby. Osiem godzin służby dziennie to standard poważnego wielbiciela. Jeśli służysz więcej, to znaczy, że jesteś bardzo poważny. Wszystko wykonywane w ciągu tych ośmiu godzin, również intonowanie i arati (ārati, ceremonia czczenia), powinno być ofiarowywane Krysznie. Jeśli mieszkasz w świątyni, to powinieneś ofiarowywać więcej swojego czasu. W świątyni jednak zdarzają się różne rzeczy. Proszę, weźcie sobie te instrukcje do serca. Śrila Prabhupada obiecał, że osoby, które przestrzegają tych zasad, udadzą się po śmierci do świata duchowego, a on nie był kłamcą.

Chcę powiedzieć naszemu nowemu pudźarinowi (pūjārī, kapłan), że przyjęcie drugiej inicjacji oznacza zaprzedanie się prawdzie. Deklarujemy w ten sposób, że będziemy jej służyć. Nie tylko uznajemy wtedy, że Kryszna jest wspaniały, ale zapowiadamy, że będziemy dawać Go innym do końca swojego życia. Druga inicjacja czyni nas przedstawicielami naszego mistrza duchowego. Pierwsza również czyni nas reprezentantami guru, ale druga jest potwierdzeniem naszej szczerości.

Na Węgrzech mamy rodzinę Śrili Prabhupady oraz rodzinę Śrili Gurudewy. Im więcej duchowych przywódców, tym lepiej. Chciałbym prosić wszystkich [starszych] wielbicieli, żeby dali młodszym odczuć, że są na tym samym poziomie odpowiedzialności. Młodsi szanują starszych, ale ze względów praktycznych jesteśmy równi. Ten, kto prowadzi samochód, jest odpowiedzialny. Nie ma znaczenia czy jest wielbicielem od sześciu miesięcy, czy od sześciu lat. Równe prawa do udziału w isztagoszthi, równe szanse w juga-dharmie (yuga-dharma, obowiązki religijne dla danej epoki, tu: intonowanie świętych imion), jadźńi (yajña, ofiara) dla tego wieku. Naszym programem jest przedstawianie wszystkim naszego guru. To jest szkoła liderów. Potrzebujemy pięciu tysięcy liderów, a nie pięciu. Jeśli nie chcesz być liderem, to jest twój problem. Ale powinieneś pragnąć, by wszyscy inni zostali liderami. Wszyscy jesteśmy na studiach podyplomowych. Kierunek naszych studiów to służba i pokora. Wiedzcie, że prawdziwi absolwenci nigdy nie przestają służyć i są zawsze pokorni, aż do śmierci. Po śmierci również. Udadzą się wszędzie tam, gdzie wyśle ich Kryszna.

Hari bol! Ściskam was z całego serca!

Paramadvaiti Swami

czat z Nandafalva, 14 grudnia 2003 r.

tłumaczenie: PŁ
korekta: IS

(28 wyświetleń)