Sri Guru i jego łaska okładka

Niniejsza książka zawiera nauki Swamiego B. R. Śridhary Maharadźy na temat związku ucznia i guru w jednej z najbogatszych mistycznych tradycji subkontynentu indyjskiego, jaką jest wisznuizm bengalski.

Z jednej strony książka ta zawiera treści bardzo hermetyczne i charakteryzujące się wyjątkową duchową głębią, z drugiej zaś strony emanują z niej szczerość i dobroć sędziwego mędrca, który poświęcił całe swoje życie pracy nad duchowym rozwojem i pomaganiu na tej drodze innym. Dla osób, które po raz pierwszy zetkną się z tematem duchowego przewodnictwa przy lekturze tej książki, będzie to dość egzotyczna podróż budząca wiele skrajnych emocji. Umożliwi ona zarazem bardzo bezpośredni kontakt z rzeczywistością, która niezwykle różni się od życia przeciętnego człowieka. Dla osób, którym tematyka książki nie jest obca, będzie to wspaniałe spotkanie z charyzmatycznym nauczycielem i możliwość głębszego zapoznania się z jego przemyśleniami i naukami. Między wierszami da się z niej również wyczytać wiele historycznych zdarzeń, które miały ogromy wpływ na popularyzację niektórych aspektów bogatej duchowej kultury Indii na Zachodzie.

Warto dodać, że kultura ta była i nadal jest źródłem inspiracji dla wielu znanych na świecie artystów, muzyków i twórców filmowych. Jednakże w sztuce zarówno tej popularnej jak i awangardowej duchowość prezentowana jest zazwyczaj bardzo powierzchownie, namiastkowo, co często pozwala jej odbiorcy poczuć jedynie delikatne muśnięcie fali tego jakże ogromnego oceanu wiedzy. Niewątpliwie nawet jedno zanurzenie się w takim ocenie na zawsze zmieni sposób postrzegania otaczającej rzeczywistości, poszerzy horyzont, pozwoli spojrzeć na życie z całkiem odmiennej perspektywy. Niniejsza książka jest takim właśnie oceanem, a jej wnikliwa lektura otworzy oczy na nowe możliwości.

SrilaPrabhupada and Sridhar Maharaja
Srila Sridhar Maharadźa i A.C. Bhaktiwedanta Swami Srila Prabhupada

Postęp oznacza odrzucanie i przyjmowanie na nowo. Tak oto, kiedy dochodzi do konfliktu między względnym punktem widzenia a stanowiskiem absolutnym, należy odrzucić to co względne na rzecz absolutnego. – B. R. Śridhara Maharadźa

govinda-maharaj_sridhar-maharaj_prabhupada

Śri Guru i jego łaska to prawdziwy skarb dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć wyjątkową rolę mistrza duchowego. Tylko wielka dusza jest w stanie wyjaśnić tę kwestię w sposób, w jaki uczynił to Śrila B. R. Śridhara Maharadźa – tylko szczera dusza jest zdolna właściwie odzwierciedlić w swoim sercu niezwykłą duchową rzeczywistość, która zstępuje do świata doczesnego za pośrednictwem duchowego nauczyciela, by pomóc potrzebującym. Zjawisko to ma miejsce od czasów niepamiętnych. Teraz nauczyciel reprezentujący ów duchowy wymiar dzieli się wedyjską wiedzą, która nigdy wcześniej nie została udostępniona w druku.

Jesteśmy wdzięczni Śrili B. R. Śridharze Maharadźy za jego szczodre obdarowanie nas miłością i poufnymi naukami na temat duchowego związku z Panem i Panią wiecznego świata – na temat boskiej kobiecej energii, która otacza opieką w bezprzyczynowej miłości dla swojego Pana. Przez tę książkę prosto do serca płynie to, za czym tęskni dusza.

Niewątpliwie książka ta zmieniła moje życie w trudnym czasie, kiedy przeżywałem kryzys po odejściu mojego mistrza duchowego A. C. Bhaktiwedanty Swamiego Prabhupady. Pomogła mi zrozumieć, jak mam dalej służyć swojemu guru podczas jego fizycznej nieobecności. Składam pokornie dłonie i proszę czytelników polskiego wydania tej klasycznej książki, by przeczytali ją z głęboką uwagą. Publikacja ta przywodzi mi na myśl słowa Śrili Prabhupady: „Nie sądzę, że ktokolwiek jest w stanie zrozumieć to wszystko. Chciałem jednak, by ludzie dowiedzieli się, że coś takiego istnieje. Duchowa miłość to duchowa rzeczywistość. Nasze życie ma cudowny sens, jakim jest smakowanie nektaru służenia imieniu Boga i nauczycielowi duchowemu”.

Swami B.A. Paramadvaiti”

Śri Guru i jego łaska” – B. R. Śridhara Maharadźa
Wydawnictwo Manendra, 2015
ISBN: 978-83-936780-5-1
stron 158, oprawa miękka, klejona
cena: 25,- zł
książkę można kupić tutaj

(233 wyświetleń)